sosyal fobide kesin çözüm
Sosyal Fobi
3.5 dakikalık okuma

Sosyal Fobide Kesin Çözüm Gerçekten de Mümkün mü?

Eğer uzun süre sosyal fobi ve utangaçlık gibi sorunlarla boğuşuyorsanız, sanki bu sorundan hiçbir zaman kurtulmayacakmışsınız gibi hissedebilirsiniz. Ama size iyi bir haberim var. Uzun yıllar süren araştırmalar sosyal fobide kesin çözüm olduğunu bize ispatlıyor.

Bir şeye uzun bir süre sahipseniz, sanki hiçbir o zaman ondan kurtulmayacakmış gibi gelir. %100 oranında olmasa bile yüzde 90’ın üstünde başarı şansı artık mümkün.

Bu başarı şansını mümkün kılan şey ise; sosyal fobi ile ilgili uzun yıllar yapılan araştırmalar sonucu elde edilen verilerdir. Bu bilgi birikimi yeterli seviyeye gelerek, artık bu sorundan sonsuza dek kurtulmak isteyenler için bir can suyu oluyor.

Sosyal Fobide Kesin Çözüm İçin Neler Yapılmalı?

Bu problemin kesin çözümü için öncelikle, bununla savaşmaya yetecek kadar bir motivasyonunuz olması gerekiyor. Şu an böyle bir motivasyonunuz olmasa bile, zaman zaman size uğrayacağının garantisini verebilirim. İşte, tam o anda gerekli eylemlere geçmek için hazır olmanız gerekmektedir.

Öncelikle, kendi kendinize konuşurken gerçekçi olmanız gerekir. Bazı kişiler kendinizle sürekli pozitif konuşun gibi yanlış tavsiyeler verebilirler. Ancak bunun size uzun vadede hiçbir katkısı yoktur.

Sosyal fobide kesin çözüm için öncelikle, olayları duygularınızı katmadan objektif bir şekilde yorumlamalısınız. Bunun sebebi ise, sosyal fobi sorunu yaşayan utangaç kişiler genelde olayları aşırı negatif bir şekilde yorumlarlar ve çok büyük çoğunluğu kesinlikle yanlıştır.

Beyninizi belli bir süre bu düşünce alıştırmaları hazırladıktan sonra ise gerçek hayatta bazı ufak eylemler yapmanız gereklidir.

Bunlar oldukça basit olabilir. Bir kişiye, bir yerin tarifini istemek ya da saatin kaç olduğunu sormak gibi basit şeyler olabilir. Burada en çok dikkat etmeniz gereken şey, yaptığınız bu eylemlerinin riskinin minimum olmasıdır. Sonuçta birinden yer tarifi isterken çok kötü bir şey olacağı yoktur.

Bu pratkileri hemen hemen her gün yaptığınızda kendinizi bu konuda daha iyi hissetmeye başladığınızı göreceksiniz. Bu noktadan sonra, daha zor alıştırmalara geçebilirsiniz.

Tüm bu eylem ve pratikler için sosyal fobi kitabımızı indirebilirsiniz. Orada adım adım tüm detayları ile tüm süreç ayrıntılarıyla açıklanmıştır.

Sosyal Fobiyi Yenmek İçin Destek Almak

Tüm uğraşlarınıza rağmen sosyal fobide kesin çözüm bulamadıysanız, o zaman bir psikolog ya da psikiyatrist’den destek almak isteyebilirsiniz. Ya da size sunduğumuz özel rehberim indirebilirsiniz.

Ayrıca, kendinizi yakın gördüğünüz kişilerden de destek istemeyi unutmayın. Özellikle, sosyal bir ortama gittiğinizde yanınızda bir arkadaşınız olursa, kendinizi daha da iyi hissedebilirsiniz. Ancak ilerleyen zamanlarda tüm aktiviteleri kendiniz yaparsanız, daha fazla gelişim elde edebilirsiniz.

Son Sözler

Her ne kadar bunalmış olursanız olun, yaşadığınız bu sorunlar için bir tedavi yönteminin bulunduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sosyal fobi gibi mental sıkıntılar bazı zamanlar çok yoğun olabilir ve depresyon gibi yan etkilere sahip olabilir. Bundan dolayı da karamsarlık hissedebilirsiniz. Ancak, dediğim gibi sadece 2-3 ay içinde doğru teknikleri kullanarak olduğunuzdan çok daha iyi bir konuma gelebilirsiniz.

Alıştırmaları yaparken de bazen kendinizi kötü hissetmenizi sağlayacak durumlar ortaya çıkabilir. Böyle anlarda, sürekliliğin ne kadar önemli olduğunu bilmeli ve ne olursa olsun ilerlemeye devam etmelisiniz.

Siz de sosyal fobide kesin çözüm arayanlar arasındaysanız, yazımızın sizi memnun ettiğini diliyoruz. Daha profesyonel bir destek için online rehberimizi indirebilirsiniz.


• • •

Diğer Yazılarımıza da Göz Atın: