insanlarla konuşamıyorum
Utangaçlık
2 dakikalık okuma

İnsanlarla Konuşamıyorum Diyenler Ne Yapmalı?

Sosyal medyanın yaygılaşması kişinin sürekli kendini başkalarıyla kıyaslama seviyesini arttırdı. Kişi kendini yetersiz görmeye başladığı için utangaçlık ve sosyal fobi gibi sorunların önünü açmış oluyor. Özellikle, tanımadığım insanlarla konuşamıyorum gibi bir sorununuz varsa, sebepleri bunlar olabilir. Şimdi de çözüm önerilerine bakalım.

İnsanlar sosyal birer canlı olduğu için toplum içinde kabul görme amacı güderler. Eğer bunda başarısız olurlarsa, bunalım ve depresyon gibi sorunların da önünü açmış olurlar.

O yüzden, çekingenlik veya utangaçlık gibi sebeplerden karşı tarafla etkileşime geçemiyorsanız, bu sorunu bir an önce çözmeniz gerekmektedir. Yoksa, ileride daha da kötü mental sorunların önü açılabilir.

Bu yazımızda, bunları nasıl engelleyebileceğinizi ve gelecekte tekrar oluşmanın önüne nasıl geçeceğinizi açıklamaya çalışacağız.

İnsanlarla Konuşamıyorum ve Bunu Çözmek İstiyorum

İlk yapmanız gereken şey; bu sorunu ortadan kaldırmak için bir isteğinizin ve motivasyonunuzun olması lazım.

Bu motivasyonu kazanmak için geleceği düşleyebilir ve utangaç olmadığınızda nasıl bir hayatınız olacağını hayal edebilirsiniz.

Sıra geldi ikinci adıma. İnsanlarla konuşamıyom ne yapmalıyım sorusunu soruyorsanız, eyleme geçmeye hazırsınız demektir.

Ufak egzersizlerle başlamak en iyisi. Sonucu kestirilebilir durumlarda insanlarla kendinizi birazcık zorlayarak etkileşime girmeye çalışabilirsiniz. Eğer bu sizin için çok endişe verici bir durumsa o zaman zihninizde bu durumu canlandırmayı deneyebilirsiniz.

Korku seviyenize göre kendinizin belirlediği bir pratik ile başlayabilirsiniz. Belki etkileşime geçebiliyorsunuz ama rahat konuşamıyorum diyebilirsiniz. Bu durumda, seviyeniz orta olarak belirlenebilir.

Utangaçlık ve Sosyal Fobi İçin Profesyonel Bir Destek Almalı mıyım?

Ne yaparsanız yapın, hala insanlarla konuşamıyorum diyorsanız, o zaman profesyonel bir destek alma zamanınız gelmiş demektir.

Bazı zamanlar ne yapmanız gerektiğini bilmemek, sizi ikilemde bırakabilir. Bunun için sizin için hazırladığımız sosyal fobi rehberi sayesinde adım adım nasıl ilerleyebileceğinizi görebilirsiniz. Ne yapacağınızı bildiğiniz için özgüveniniz artar ve daha hızlı bir ilerleme kaydedebilirsiniz.

Ancak bazı kişiler yanında birisinin olmasını ister ve onun kişiye yol göstermesini arzular. Bu durumlarda psikoloğa başvurmak daha iyi bir seçenek olacaktır. Tabi, bu daha pahalı bir süreçtir ve kişinin uzun zaman alacak terapilere maddi gücünün yetmesi gerekmektedir.

Son Sözler

Hangi seviyede olursanız olun, bu sorunun bir tedavisi olduğunu bilmelisiniz. Geliştirilmiş onlarca farklı teknik sayesinde, çevredeki sessiz kişi olmak zorunda değilsiniz artık.

İlerleme kaydetmek için ise sadece biraz motivasyon ve çaba gerekmektedir. Bir ortamda konuşamamak gerçekten can sıkıcı bir durumdur. Söylemek istediğin bir şey vardır ama söyleyemiyorsundur.

Başlarda biraz daha kendinizi strese sokarak, uzun vadede insanlarla konuşamama sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

Umarım yazımız sizin için faydalı olmuştur. Unutmayın ki, insanlarla konuşamıyorum şikayetine sizden başka belki milyonlarca kişide daha sahip. Yani, bu konuda yalnız değilsiniz.


• • •

Diğer Yazılarımıza da Göz Atın: