utangaçlık nasıl yenilir
Utangaçlık
5 dakikalık okuma

Utangaçlık Nasıl Yenilir? (10 Basit ve Etkili İpucu)

Birçok kişi "utangaçlık nasıl yenilir?" sorusuna cevap arayanları pek fazla ciddiye almaz. Sanki basit bir sorunmuş gibi gelir onlara ve pek etkili olmayan tavsiyeler verirler. Halbuki, bu konu çok derin olabilir ve bir an önce sorunun kaynağını tespit edip, müdahale etmek gerekir.

Bu yazı, utangaçlıktan nasıl kurtulurum diye bir çözüm arayan ve aşırı utangaçlık hayatlarında bir engel teşkil etmeye başlamış kişiler için yazılmıştır.

Çekingenlikten kurtulmak isteyen insanlar, aslında birçok ortak noktada buluşurlar. Bunların en büyüğü, karşı taraf tarafından yargılanma korkusudur. Durum öyle bir hale gelebilir ki; bir sohbet sırasında kişi sohbete odaklanmak yerine, karşı tarafın kendi hakkında ne düşündüğünü merak eder ve bu konuda endişelenir.

Utangaçlık Nasıl Yenilir? Bu 10 Basit Adımı Uygula

Utangaçlık gibi psikolojik vakalar, kendi kendilerine geçmezler. Bunun için sizin bir şey yapmanız gerekir. Aşağıda verdiğimiz 12 farklı ipucu ve tavsiye uygulayarak , siz de bugünden itibaren ilgili semptomları en aza indirebilirsiniz.

utangaçlıktan nasıl kurtulurum

1 - Önce Kaynağı Belirle

Aşırı utangaçlık nasıl geçer diye sormadan önce sorunun kaynağını belirlememiz lazım.

Bunların belli başlı sebepleri olabilir. Öncelikle bu 3 faktöre öncelik vermeniz gerekiyor.

  1. Genetik
  2. Çocukluk travmaları
  3. Şu anki yaşam çevresi

Bu sorun çocukluk yaşlarında gelişebileceği gibi yetişkinlik zamanında da ortaya kalkar. Bunun ne zaman ve hangi olaylar sonrası geliştiğini iyice düşünüp bunu bir not kağıdına yazın.

2- Aşırı Utangaçlık mı, Yoksa Daha Ciddi Bir Sorun mu?

"Utangaçlık nasıl yenilir?" sorusunu sormadan önce bunun utangaçlık mı, yoksa sosyal fobi gibi daha derin bir sorun mu olduğundan emin olmamız gerekiyor.

Birçok kişi aynı zannetse de, utangaçlık, içine kapanıklık ve sosyal fobi farklı şeylerdir.

Mesela, sadece başlangıçta insanlarla etkileşime geçmeye çekinip, zamanla bu durum aksi yönde değişiyorsa, bu utangaçlıktır. Ayrıca, depresyon gibi yan etkileri de yoktur.

3- Güçlü Yönlerini Düşün

Bazen pozitif düşünmek, sanıldığından daha fazla etki yaratabilir.

Mesela, utangaçlıktan nasıl kurtulurum düşünce yapısı yerine, utangaç olsam bile başarılı olabileceğim alanlar var mı diye düşünmek ufkunuzu inanılmaz geliştirebilir.

Burada anlatılmak istenen şey; utangaçlığın sizi tam olarak sınırlamamasıdır. Farklı yönlerini keşfetmeye devam et.

4- Kendine Hedef Belirle

Çoğu zaman bir şeylerin hızlı gelişmesini isteriz.

Kendi kendimize aşırı utangaçlık nasıl geçer diye düşünürken, dışa dönük birinin nasıl hızlıca arkadaş edindiğini görüp, bir an önce o seviyeye gelmek isteriz.

Bunun yerine adım adım daha ufak hedefler belirlersek, hem kendimizi strese sokmayız, hem de beklediğimizden daha hızlı gelişiriz.

Kendinize basit hedefler koyun ve istikrarlı bir şekilde bu hedeflere ulaşın.

5- Sohbet Sırasında Daha Odaklı Olun

Çekingen insanlar, ayaküstü yapılan basit sohbetler de bile gerilebilir.

Genelde, sohbete odaklanmak yerine, karşı kişinin ne düşündüğünü sorgular. Konuya tam kendini veremediği için bir şey sorulduğunda geveleyebilir.

Bunun önüne geçmek için mümkün olduğunca sohbetin konusuna odaklanın. M erak ettiğiniz bir şey var ise tereddüt etmeden sorun.

6- Otantik Olun

Çekingen ve utangaç kişiliğe sahip kişiler genelde özgüvenliymiş gibi numara yaparlar.

Bunun yerine duygularınızı saklamaz ve karşı tarafa iletirseniz, daha fazla saygı görürsünüz.

Örneğin; konuşmaya başlamadan önce "biraz gerginim kusura bakmayın" demek bile size çok büyük yarar sağlayacaktır.

aşırı utangaçlık nasıl geçer

7- Yakınlarınızdan Destek Alın

Kendinize yakın gördüğünüz kişilerden yardım almak başlangıçta size çok büyük bir destek olacaktır.

Tabi ki, sürekli olarak yanında bulunamazlar ama özellikle ilk etapta size motive edici bir enerji verebilirler.

Eğer kendinizi yakın gördüğünüz kişiler varsa, muhakkak onların yardımına başvurun.

8- Utangaçlık Sorununu Kabullen

Her psikolojik sorunda olduğu gibi utangaçlığı kabullenmeniz gerekir.

Yani, şu an hayatınızın bir parçası olduğunu kabullenmeli ve görmezden gelmemelisiniz. Aksi taktirde olay daha da büyüyecektir.

Utangaçlık nasıl yenilir diye cevap ararken, kendinize çok fazla yüklenmemelisiniz. Unutmayın ki, bu konuda yalnız değilsiniz. Milyonlarca kişi daha aynı sorundan müzdarip.

9- Gerekli Aksiyonlardan Sakınma

Bazen gitmen gereken bir yer vardır ama daha rahat hissetmek için bir bahane bulup etkinliği atlayabilirsin.

Bu anlık olarak seni daha iyi hissettirse de, uzun vadede size hiçbir yararı olmayacaktır. Aksine, utangaçlık sorunu daha da derin bir hale gelebilir.

Eğer hala utangaçlıktan nasıl kurtulurum diye düşünüyorsanız, büyük ihtimalle ayağınıza gelen fırsatları geri tepiyorsunuz demektir.

10 - Bir Terapiste Danışın Ya da Sofobi Rehberini İndirin

Aşırı utangaçlık nasıl geçer cevabını, tüm uğraşlarınıza rağmen bulamadıysanız, o zaman geriye tek bir seçenek kalıyor. O da; bir uzman desteği almanızdır.

Bunun için çevrenizde bu konuda uzman psikolog varsa ona danışabilirsiniz. Eğer bütçeniz yeterli değilse, rehberimizi indirebilirsiniz.

Utangaçlıktan Nasıl Kurtulurum Sorusunu Soranlar Her Geçen Gün Artıyor

Çekingenlik ve utangaçlık insanlarla bağ kurmanızı engeller. Bu yüzden istediğiniz seviyede bir sosyal grubun oluşması zorlaşır.

Bu negatif bir olaydır, çünkü insanlar sosyal birer canlı olduğu için diğer insanların desteğine ihtiyaç duyarlar. Bu destek hem hayatta kalması gibi temel şeyler olduğu gibi, manevi olarak da kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlar.

Tüm bu sebepler yüzünden, eğer hayatta daha fazla ileri gitmek istiyorsanız, bu sorununuzu ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Neyse ki, tamamen düzelebilir bir durumdur. Yukarıdaki tavsiyelere uyarak çok ciddi gelişimler gösterebilirsiniz.

Umarım utangaçlık nasıl yenilir ve aşırı utangaçlık nasıl geçer gibi soruların cevabını bulabilmişsinizdir. Daha profesyonel ve kanıt odaklı bilgiler için rehberimizi indirebilir ve adım adım gelişmeye başlayabilirsiniz.


• • •

Diğer Yazılarımıza da Göz Atın: