sosyal fobi yenme egzersizleri
Sosyal Fobi
3.5 dakikalık okuma

Sosyal Fobi Yenme Egzersizleri ( 7 Etkili ve Basit Yöntem)

Her insan zaman zaman sosyal etkinliklerden çekinir ve kaçınma eğilimine girebilir. Ancak, bu durum sizi sürekli olarak endişe ve korkuya sürüklüyorsa, sosyal anksiyete sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Ama korkmayın. Bu yazıda size sunacağımız sosyal fobi yenme egzersizleri sayesinde, kendinizi olduğundan çok daha iyi hissedebileceksiniz.

Aşağıda vereceğimiz liste sizi rahatlatabilir ama sosyal anksiyete sorununuzu tamamen ortadan kaldırmayabilir. Eğer tam olarak bir ilerleme görmezseniz, size sunduğumuz rehberi indirebilir veya bir terapistten destek isteyebilirsiniz.

1 - Sosyal Fobi Yenme Egzersizleri Arasındaki En Basit Yöntem (Nefesini Kontrol ET)

Panik ve korku içindeyken nefes düzeniniz bozulur ve daha hızlı nefes almaya başlarsınız. Bu da vücuda bir tehlikenin olduğu durumunu teyit eder.

Sadece nefesinize odaklanıp, nefesinizi düzenlerseniz, o zaman vücudunuza “korkacak hiçbir şey yok” mesajı vermiş olursunuz.

2 - Endişenizi Azaltmak İçin Basit Spor Egzersizleri Yapın

Eğer size endişe verecek sosyal bir etkinliğe gidecekseniz, öncesinde yapacağınız hafif bir spor, vücudunuzu rahatlatacaktır ve dolayısıyla daha az stres yaşamanızın önüne geçecektir.

Tempolu bir yürüyüş veya basit yoga hareketleri yapabileceğiniz egzersizler arasında yer alır.

3 - Hazırlık Yapın

Bazı zamanlar, gideceğimiz bir buluşmada ya da iş görüşmesinde ne diyeceğimizi bilmediğimiz için korkuya kapılabiliriz.

Bunun önüne geçmek için, abartmadan hafif provalar yapabilirsin. Örneğin, hangi konularda sohbet edeceğini önceden bir not kağıdına yazabilirsin ve uygun an geldiğinde o konuyu gündeme getirebilirsin.

Burada dikkat etmeniz gereken bir şey var. O da; hazırlık konusunda çok abartıya kaçmamaktır. Size sunduğumuz sosyal fobi yenme egzersizleri içerisindeki her madde için bu geçerlidir.

4 - Sosyal Fobiyi Yenmek İçin Adım Adım İlerle

Kendinizi direk olarak en çok korktuğunuz sosyal ortamlara sokmayın ve adım adım ilerleyin.

Basitten başlayın. Mesela, sokakta yürürken (sadece güvenilir ortamlarda) insanlarla göz teması kurmaya çalışın. Aynı şekilde, biriyle konuşurken de göz temasından kaçınmayın.

Böyle ufak olaylarda kendinizi daha iyi hissetmeye başladıkça, seviyeyi daha da arttırabilirsiniz.

5 - Sosyal Fobiden Kurtuldum Demek İçin Kendinize Odaklanın

Bildiğiniz gibi, sosyal fobinin asıl nedeni, başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğüne fazla önem vermektir. Bu aşırı önem, çekingenlik ve utangaçlık gibi durumların ortaya çıkmasına neden olur. Eğer önüne geçmezseniz de, zamanla çok daha ileri giderek hayatınızı oldukça çekilmez bir hale getirir.

Bunu engellemenin en iyi yolu ise kişinin kendisine odaklanmasıdır. Konuşma esnasında, karşıdaki kişinin sizin hakkınızda düşündüğü şeylere odaklanmak yerine, kendi vücudunuzu dinleyin. O an ne hissediyorsanız, vücudunuz gergin mi, kalp atışlarınız hızlandı mı? Sosyal fobi yenme egzersizleri arasında tek bir maddeyi kullanacaksanız, o da bu madde olmalı.

Böyle yaparak, o ana da odaklanacağınız için daha keyifli bir sohbet yapma şansınız doğar. Aklınızdaki gereksiz düşüncüler ortadan kaybolur ve hem kendinize hem de o an gerçekleşen muhabbette odaklanırsınız.

6 - Negatif Düşüncelere Meydan Oku

Çoğu zaman düşündüğünüz olumsuz şeyler yanlıştır.

Özellikle sosyal anksiyete sorunu yaşayanlar için karşıdaki kişinin yaptığı en ufak hareket izlenir ve negatif bir şekilde yorumlanır

Tabi ki her pozitif düşünce de doğru olacak diye bir kaide yok. Bunun yerine daha objektif düşünmeliyiz ve bu düşünce yapısını benimsemeliyiz.

Diyelim ki, sosyal bir ortamda beyniniz otomatik olarak negatif düşüncelere boğuldu. Eve gittiğinizde önce negatif düşünceyi yazın ve ardından karşısına neden böyle düşündüğünüzü yazın.

Bir alt satırada daha objektif görünen düşünceyi yapın. Sonra da bunları karşılaştırın.

Böyle yaparak, bir süre sonra, daha objektif düşünme alışkanlığı elde edebilirsiniz.

7 - Duyularınızı Devreye Sokun

Bazen hoşlandığınız bir kokuyu koklamak ya da sevdiğiniz bir şarkıyı dinlemek sizi oldukça rahatlatacaktır.

Sizde endişe oluşturan etkinler öncesi duyu organlarınızla pozitif şeyler deneyimlemek size iyi gelecektir.

Ne zaman kendinizi gergin hissetseniz, bu tarz şeylere başvurarak daha iyi bir konuma gelebilirsiniz.

Son Sözler

Yukarıdaki sosyal fobi yenme egzersizleri ile kısa zaman içinde çok daha iyi bir yere gelebilirsiniz. Sosyal ortamlarda daha az stres yaşabilirsiniz.

Ancak, uzun süredir sosyal anksiyete sorununuz var ve bu liste sizi istediğiniz kadar rahatlatmıyorsa, o zaman ciddi bir destek alma zamanı gelmiş demektir.

İsterseniz, size sunduğumuz sosyal fobi tedavi rehberini indirebilirsiniz. Ya da uzman bir psikologtan terapi desteği alabilirsiniz.


• • •

Diğer Yazılarımıza da Göz Atın: